Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Wybielanie lampą Beyond
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Decydując się na podróż należy zadbać o porządne przyszykowanie. Szczególnie jeżeli jedziemy w góry lub planujemy długie zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zaopatrzeniu wody czy prowiantu, ale też zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie wyprawy z termosami turystycznymi, które przez długi czas zachowują temperaturę herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uważane za najlepsze oraz dlaczego? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas kryterium jest długość zachowywania zimna lub ciepła, chociaż równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród szczególnie zananych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos oraz Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny nalepiej zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów, jakie zaważą na tym, czy dany produkt sprawdzi się w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tutaj praktyczność, forma oraz surowce, z jakich termos turystyczny jest zrobiony. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym rozsądniej nabyć termosu przygotowanego z najlepszej jakości tworzyw, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji oraz dodatnio oddziałują na właściwe funkcjonowanie turystycznego termosu.

Warto także pomyśleć o tym, by termos posiadał zewnętrzną powłokę, za pomocą której mamy gwarancję, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z dłoni także w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie planujemy wycieczki, powinniśmy dopasować obszerność swojego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki warto wybrać pojemny termos.

Kluczowym parametrem, jakim najlepiej się zainteresować, chcąc sprawdzić, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna długość zachowania ciepła lub chłodu. W tym przypadku istotny jest nie tylko czas zachowania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku świetnych termosów może to być nawet pełna doba, ale także zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez wiele godzin dokładnie tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej wypełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. Żeby jednak termos był dobry, musi mieć odpowiedni korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zazwyczaj zamknięcia są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej polecane termosy turystyczne

W sklepach da się wybrać dużo termosów turystycznych, jednak szczególnie znane oraz renomowane pochodzą od trzech producentów, od lat sprzedających zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (te gorzej sprawdzają w czasie wielogodzinnych wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielu wielbicieli podróży i wycieczek. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Termosy firmy Stanley

Termosy firmy Stanley mają wieloletnią tradycję powstawania. Projektowane od prawie 100 lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle wytrzymałe oraz od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Według firmy są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać wiele lat w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, umiejętność zatrzymania temperatury zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem następnych godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Termosy firmy Thermos

Drugą równie popularną oraz bardzo zalecaną firmą tworzącą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od wielu lat, z jakościowych surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje termosy we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w produkcji swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna gama kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a świetne parametry zachowywania temperatury, dobra cena i jakość, przekonują, by co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie należy myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się myć tylko korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

www.kubek-termiczny.pl/sklep/termos-stalowy-stanley-classic-1-3-l-zielony

Komentarze są wyłączone.