Termos turystyczny – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020

Turystyczny termos – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze ?

Wybierając się na podróż powinniśmy zatroszczyć się o solidne przyszykowanie. Zwłaszcza gdy wybieramy się w góry lub planujemy długie zwiedzanie, należy pamiętać nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale także zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas ceni sobie podróżowanie z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin utrzymują temperaturę herbaty, kawy lub innego napoju. Które termosy są uznawane za najlepsze i dlaczego? Przeważnie najbardziej interesującym nas kryterium jest czas zachowywania zimna lub ciepła, chociaż tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród najbardziej zananych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos powinniśmy zwrócić uwagę na parę szczególnych elementów, które zaważą na tym, czy turystyczny termos będzie dobry w konkretnych warunkach, czy nie. Ważna jest tu praktyczność, struktura i surowce, z których termos jest zrobiony. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy szukać termosu wykonanego z najlepszej jakości surowców, które nie zawierają szkodliwych substancji i korzystnie wpływają na dobre funkcjonowanie termosu turystycznego.

Powinno się także zastanowić nad tym, by termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy gwarancję, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z rąk też w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dostosować pojemność danego termosu. Przeważnie termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wycieczka tym mniejszy termos wystarczy. Na obszerne wycieczki lepiej zaopatrzyć się w większy termos.

Kluczowym parametrem, jakim najlepiej się kierować, chcąc zdecydować, jaki turystyczny termos wybrać jest oczywiście długość zatrzymania chłodu lub ciepła. W tej kwestii istotny jest nie tylko czas zatrzymania ciepła bądź zimna, bo w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet cała doba, ale także zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez długi czas dokładnie tą samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. By turystyczny termos stał się użyteczny, musi mieć odpowiedni korek. To od niego zależy trwałość termosu. Przeważnie nakrętki są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej popularne termosy turystyczne

Na rynku da się wybrać dużo termosów turystycznych, choć najbardziej znane i kupowane pochodzą od 3 firm, od lat tworzących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (one gorzej spisują się w trakcie długich wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one bardzo cenione wśród różnych pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich termosy?

Termosy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję powstawania. Tworzone od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są mocno trwałe i przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem producenta są tak niezawodne, że mogą przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, polegając na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, umiejętność zachowania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem następnych godzin stanie się nieco niższa/wyższa.

Termosy Thermos

Drugą tak samo popularną i szczególnie zalecaną firmą produkującą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w tworzeniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości zachowywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, zachęcają, by co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się myć jedynie korek, chociaż nie tyczy się to wszystkich modeli. Z reguły termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że silne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

Termos Thermos

Komentarze są wyłączone.