Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR

Termiczny kubek do pracy lub szkoły
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termos turystyczny – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze
29 sierpnia, 2020

Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się popularne, nie tylko ze względu na porządne cechy termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych tworzyw stosowanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą wartością, według której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje się do powierzchni, co sprawia, że doskonale przylega i kształtuje się w załamaniach i zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy docinać i układać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie budową i atrybutami, dlatego nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa stosowana jest przeważnie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wnętrz. Doskonale nadaje się także w ocieplania natryskowego belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka najkorzystniejsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR można też zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można natryskiem ocieplać różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, na przykład drewno lub metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, żeby przed ociepleniem przestrzeń została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą metodą gwarantujemy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. By wykonać natrysk zgodnie  wytycznymi konieczne są odpowiednie warunki, np. temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę motywuje rozbieżność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest niezwykle sprężysta. Pianka PUR po wyschnięciu okazuje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarokomórkowa ma niską wagę (około 8-10 kg/m3), dlatego ani trochę nie nadwyręża konstrukcji budynku. Co do grubości natryskiwanej warstwy jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie wodoodporna. Z uwagi na to tak często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po wyschnięciu jest sztywna, co sprawia, że nietrudno ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na wpływ promieni UV, przez co konieczna będzie dodatkowa osłona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości i formowanie się do zakamarków i załamań, minimalizuje ryzyko stworzenia termicznych mostków. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera wiele czasu. W zestawieniu do innych surowców termoizolacyjnych to najszybszy sposób ocieplenia budynku. Pianka szybko się układa i ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest mocno przyczepna, z uwagi na co nie spada na różnych powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności albo właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie zniekształca. Co więcej istotne jest także to, że po poprawnej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie emituje substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają głównie z jej właściwości. Za minus możemy uznać małą wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam następnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Inną wadą pianki PUR uznajmeny jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Także w tej sytuacji można zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki lub położenie za małych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką

Komentarze są wyłączone.