Kupujemy termos na prezent – jaki najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze ?

Planując wycieczkę powinniśmy zatroszczyć się o dobre przyszykowanie. Szczególnie gdy wybieramy się w góry lub planujemy czasochłonne zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale także zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu utrzymują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Które termosy turystyczne są uznawane za najlepsze oraz dlaczego? Z reguły szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest czas zachowywania zimna lub ciepła, choć równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród szczególnie popularnych turystycznych termosów wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Który turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos trzeba spojrzeć na parę kluczowych elementów, jakie mówią, czy turystyczny termos spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tutaj funkcjonalność, struktura oraz materiały, z jakich termos turystyczny jest wykonany. Im mocniej zależy nam na jakości, tym lepiej nabyć termosu wykonanego z wysokiej jakości tworzyw, jakie nie mają niebezpiecznych substancji oraz pozytywnie oddziałują na sprawne działanie turystycznego termosu.

Warto także zastanowić nad tym, żeby termos posiadał powłokę zewnętrzną, dzięki której mamy gwarancję, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie planujemy wycieczki, powinniśmy dostosować obszerność wybranego termosu. Z reguły turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wyprawa tym mniej pojemny termos wystarczy. Na długie wycieczki warto wybrać większy termos.

Najważniejszym parametrem, jakim lepiej się zainteresować, chcąc sprawdzić, jaki turystyczny termos wybrać jest oczywiście czas zatrzymania ciepła lub chłodu. W tym zakresie znaczący jest nie tylko sam czas zatrzymania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet pełna doba, ale także zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez wiele godzin tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. By termos turystyczny mógł być najlepszy, musi posiadać odpowiedni korek. To od niego zależy trwałość termosu. Z reguły nakrętki są zakręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej znane turystyczne termosy

W sklepach możemy znaleźć bardzo sporo turystycznych termosów, jednak szczególnie popularne oraz kupowane należą do 3 producentów, od lat projektujących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego termiczne kubki (te gorzej sprawdzają w czasie długich wycieczek oraz cechują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione wśród wielu wielbicieli podróży i wycieczek. Czym cechują się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle trwałe oraz przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Według firmy są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, zdolność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem przemijających godzin stanie się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Drugą równie popularną oraz mocno zalecaną firmą projektującą turystyczne termosy oraz termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od lat, z jakościowych surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje produkty we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka gama kubków i termosów zachęca użytkowników, a świetne właściwości zachowywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, przekonują, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można myć zaledwie korek, chociaż nie tyczy się to każdego modelu. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, bo silne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do zatrzymywania temperatury.

Termos obiadowy

Komentarze są wyłączone.