W jakich sprawach pomaga notariusz?

Skuteczne odchudzanie toruń sposoby na płaski brzuch zabiegi wyszczuplające
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
Kwiecień 7, 2017
Dj łódź profesjonalny dj dj na imprezę
Etapy przygotowania dobrej imprezy – DJ, żartobliwe zaproszenie i menu
Kwiecień 11, 2017
kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów

kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów

Z jakimi problemami warto zgłosić się do notariusza?

W Polsce osoba pełniąca funkcję notariusza zajmuje niezmiernie istotną pozycję, ponieważ jest nie tylko – jak to się prosto stwierdza – osobą wzbudzającą ufność, lecz też kimś, kto bezbłędnie rozeznaje się w arkanach prawa. Rejent jest zatem pracownikiem publicznym – analogicznie jak stróż prawa – i jego celem jest czuwanie nad interesami Klienta. Do notariusza zawsze wędruje się z określoną sprawą oraz powinniśmy posiadać ze sobą wszelakie nieodzowne dokumenty. Te, które będą przez niego utworzone są stosowane jak dokumenty administracyjne oraz posiadają tzw. moc prawną. Generalnie, to co było w takich aktach prawnych wprowadzone zyskuje ważność. Nie jest więc dziwne, iż do notariusza obligatoryjnie musimy zabrać, np. umowy dotyczące lokaty, dokumenty o intercyzie bądź umowę wynajmu lokalu.

Najistotniejszym zadaniem notariusza jest podejmowanie decyzji jednomyślnie z nakazami prawa, jednomyślnie z osiągniętą widzą oraz umiejętnościami. Mówiąc w skrócie nie może stąd dojść do działania wbrew przepisom, kiedy osoba mająca posadę notariusza intencjonalnie okłamuje swych Klientów wdrażając liczne „przeoczenia” oraz zniekształcenia. Każdego rejenta zobowiązuje Kodeks Etyki Zawodowej, który rzetelnie zwraca uwagę na to, jak między innymi rejenci muszą postępować.

Deklaracje, które tworzymy sami, np. umowę najmu domu, potwierdzenie o pełnomocnictwie albo zaświadczenia o wysłaniu darowizny, w sumie nie są objęte przymusowym akceptowaniem przez notariusza. Przeważnie figuruje w odpowiednich miejscach pieczęć notarialna, jeśli zależy nam na tym, by podnieść rangę i uczciwość przekazanego dokumentu. Generalnie mówiąc – w ogóle nie ma takiego obowiązku, więc nie powinniśmy martwić się o dodatkowe zaświadczenia.

Krajowe prawo respektuje jednakże takie okoliczności, w jakich notariusz jest zwyczajnie potrzebny. Zaliczają się do nich papiery, jakie bez jego pieczęci są uważane za nieważne.

Niżej umieszczone są wybrane z tych dokumentów:

Deklaracje kupna i sprzedaży jakichkolwiek nieruchomości – kawalerek, domów wielorodzinnych, działek przeznaczonych pod budowę domu, obszarów agrarnych, działek hobbystycznych etc.

Przesłanie darowizny, jeśli darowizną jest nieruchomość

Darowizna lokalu z księgą wieczystą

Umowa małżonków o osobnych majątkach, a zatem tzw. intercyza

Podział spadku, w przypadku kiedy mieści się w nim dowolna nieruchomość

Wszelkie umowy spółek, np. akcyjnych

Wyszczególnione powyżej dokumenty muszą mieć niewątpliwie pieczątki i autograf notariusza. Pozostałe nie muszą posiadać kształtu aktu notarialnego, wolno zawierać je w swobodny sposób. Trzeba wspomnieć, że tylko umowy zawarte przed notariuszem na pewno są zgodne z prawem.

Jeżeli kierujemy swoją uwagę na spółki handlowe, to muszą one zawierać w obecności rejenta, m.in. statuty, formularze dotyczące kapitału firmowego, deklaracje tyczące się zdobycia poprzez partnera danej części udziałów.

Stworzenie umowy w Kancelarii Notarialnej i opatrzenie jej pieczątką oraz autografem notariusza podlega należytym stawkom. Są one dość wysokie, jednak zależne są szczególnie od wartości obiektu umowy. Jeżeli ktokolwiek zamierza zbyć działkę wartą kilka milionów złotych, wtedy musi liczyć się z gigantycznymi sumami. Ostateczna taksa jest ustalona przez Ministra Sprawiedliwości, lecz faktycznie jest ona okazała. Notariusze krótko mówiąc nie są zobowiązani do używania największych opłat, natomiast co najistotniejsze – „walka” między notariuszami sama wymusza ich ograniczenie. Do notariusza chodzimy najczęściej w niezwykle istotnych okolicznościach, a mianowicie takich które potrzebują poświadczenia poprzez osobę trzecią albo pragniemy przechować sporą kwotę pieniędzy.

Czy są poza tym jakiekolwiek koszty oprócz taksy notarialnej?

Prócz tego, że osoba pełniąca funkcję notariusza musi obowiązkowo wziąć za własną działalność honorarium, należy spłacić podatek, np. koszty związane z księgą wieczystą i uiścić opłaty sądowe. Opłaty te są zwracane poprzez rejenta adekwatnemu urzędowi skarbowemu czy sądowi. Na wszystkich dokumentach, powinniśmy rzetelnie skontrolować, co powinniśmy pokryć. Bardzo często Klienci telefonują do Kancelarii w Toruniu i pragną natychmiast uzyskać informacje mówiące o tym, ile dokładnie co będzie kosztować. Oczywiście w przypadku taksy notarialnej istnieje możliwość negocjacji sumy, gdyż na inne odpłatności osoba pełniąca funkcję notariusza po prostu wcale nie ma wpływu.

Jakich rzeczy nie może robić notariusz?

Po pierwsze – rejenci ogólnie rzecz ujmując nie powinni podejmować się działań, które przeszkadzałyby w każdym sensie w pełnieniu obowiązków osoby zaufania publicznego. Rejent w ogóle nie może stąd zajmować się handlem, pośrednictwem (m in. nieruchomości) czy doradztwem w biznesie.

Po drugie – krótko mówiąc nie może podejmować zatrudnienia bez wiedzy izby notarialnej, o ile nie będzie to zawód pracownika uczelni, nauczyciela lub będącego zestawieniem obu.

Po trzecie – pod jednakową nazwą ma możliwość realizować swoje cele paru notariuszy (przykładowo w formie spółki cywilnej) chociaż z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeśli zamierzasz wiedzieć dużo więcej, wejdź w link obok – Notariusz Toruń

Komentarze są wyłączone.