Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – jak kupić dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Szkoła angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i dobrego przygotowania. Zanim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie wspaniałych roślin, krzewów i drzew, dobrze zadbać o podstawy i rozpocząć projekt ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Nim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na jaki przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym ma powstać ogród. Trzeba zebrać wszelkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy musi być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość swobodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, w jaki sposób złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które połączą każdy z tych elementów w spójną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dróżek, ale też, by nie było ich za mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą mogą stać się portale internetowe, dobre książki albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zaplanowanego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zalewała ich przesadnie oraz, aby kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają fachową wiedzę na temat świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dostosować je do idei klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie wielkości uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się też na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto część firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, by raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.