Instalacje automatycznego nawadniania roślin w ogrodzie

Dobry Fryzjer – jak wybrać dobry salon
8 kwietnia, 2020
Nowoczesne techniki termoizolacji
28 sierpnia, 2020

Przegląd systemów nawadniania ogrodów

Jeśli zależy nam na tym, aby ogród wspaniale wyglądał, głównym elementem, który utrzyma go w pięknym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, ale zwyczajne sposoby nawadniania nie dość, że zabierają sporo czasu i wysiłek, to oprócz tego wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio ocenia się, że podobnie jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o konieczności podlania roślin, ale też mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – korzystanie ze zwykłej konewki zajmuje bardzo dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w bardzo małym ogrodzie, dlatego część osób co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To znacznie bardziej komfortowe, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co zdecydowanie upraszcza dojście do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką i stałego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, który pozwala na regulację ciśnienia wody, a nawet zamknięcie strumienia bez konieczności odcinania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które podczepia się pod wąż i które też usprawniają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie zmniejszają nasz wkład ludzkich rąk.

Jeśli myślimy o znacznym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej zakupić system nawodnienia ogrodu. Jednym z najprostszych jest specjalny elektroniczny sterownik zakładany na kran, co pozwala na określanie momentu zraszania. Wadą tego rowiązania są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba przyzywczaić się do widocznych. Aplikacja dużego systemu nawadniania nada się nie tylko w największych ogrodach, ale także w średnich i całkiem małych. System nawadniania wymaga przyszykowania w postaci planu i instalacji całego systemu. Z reguły system umieszczany jest pod powierzchnią. Konieczne jest zastosowanie programatora, rur przenoszących wodę, podłączonych do wodnej instalacji w postaci zaworów, a także zraszaczy, które posłużą do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi zostać zamontowany przed powstaniem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Pośród zraszaczy ogrodowych wyróżniamy kilka różnych rodzajów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Spisują się one doskonale jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem popularne ze względu na to, że ich kluczową zaletą jest równomierne nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające kształt strumienia sterowniki oraz dysze odpowiadają za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one bardzo niskie, a ich główną zaletą jest to, że po ukończeniu pracy ukrywają się pod ziemią. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są wybierane, dlatego że ich działanie może być wyregulowane w obrębie 360o. Kapitalnie przydadzą się w podlewaniu trawy i posiadają sporo funkcji i są lepsze pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Głównie polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może dojść od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym momencie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą kreowaniu delikatnej mgiełki, z tego względu okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie potrzebują na raz dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Przeważnie wykorzystywane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą najlepsze do nawadniania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Plusem tego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Ponadto to system bardzo oszczędny, ze względu na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące przygotowywane są z przewodów z kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki bardzo wydajnie nawadniają rośliny dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować tylko na małych przestrzeniach, do nawadniania małych rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość prostej instalacji i wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze przede wszystkim w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.