Nieruchomości Toruń – jak kupić dom

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklepy internetowe – jak otworzyć
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla większości jest realizacją najskrytszych marzeń. Po czasie mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Wieczorami sprawdzamy oferty biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, domek mający 60 m² będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Przemyśleć należy też sprawę miejsc garażowych. W obecnych czasach jedno miejsce często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego budynku, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany dom od dewelopera. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi odczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej znajduje się on w zabudowanej okolicy. Pozwala to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy myjni samochodowej. Zabytkowe, domy mają swój czar i urokliwe wnętrze. Najczęściej bywa tak, że remont takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest ważne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Okolica wpływa na koszt. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt działki na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ kwoty i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to kluczowa kwestia do zbadania. Priorytetowo trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeczytanie dokumentów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości ważna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeśli decydujemy się na używany dom, to warto sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego budynku trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Mieszkania Toruń

Komentarze są wyłączone.