Optymalizacja stron WWW na WordPress

E-sklep stworzony przez WooCommerce
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Elektroniczna księgowość
21 września, 2020

WordPress zapewnia wiele opcji do tworzenia stron WWW, ich budowania oraz prowadzenia. Dzięki funkcjonalnościom WordPressa powstają witryny, które da się bez przeszkód rozwijać także z uwagi na pozycjonowanie. Aby optymalizacja witryny WWW na WordPressie była skuteczna, warto sięgnąć po różne wtyczki i narzędzia stworzone do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem szczególnie korzystnym do optymalizacji stron WWW jest udostępniony przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie w głównej mierze sprawdza czas, którego potrzebuje przeglądarka, żeby w zupełności wyświetlić stronę . Na bazie danych Google wystawia ocenę w skali od 0 do 100 punktów. I chociaż sam Page Speed nie poprawia pozycji, tak niewielka wartość punktowa może wywołać jej obniżenie. To co najważniejsze w funkcjonowaniu tego narzędzia, to kompletna analiza analiza danych, które oddziałują na taki lub inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, które elementy wymagają zmian. Między innymi należy zmniejszać rozmiary grafik, eliminować elementy blokujące renderowanie, wyrzucać niestosowane już kody CSS, JavaScript lub wtyczki.

Google Lighthouse

Szczególnie rozbudowanym narzędziem optymalizacji stron internetowych na WordPress jest też narzędzie Google Lighthouse, zamieszczone w przeglądarce. Funkcjonuje podobnie do Page Speed Insight, jednak jest trochę bardziej rozszerzone, z uwagi na obecność 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Ocenia stronę WWW z uwagi na jej działanie. Określa między innymi czas ładowania witryny, wskazuje niepotrzebne kody CSS, JavaScript, wskazuje elementy konieczne do naprawy, żeby zwiększyć wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym dziale istotne jest dostosowanie do użytkownika. Oceniane są np. opisy alternatywne, przystępność języka oraz odpowiednia struktura.

Kolejny parametr – best practices – ocenia funkcjonalność witryny WWW pod względem zachowań użytkowników. Na przykład ocenia możliwość wklejania haseł, kwestie techniczne jak odpowiednie rozmiary pokazywanych grafik lub dobre zastosowanie kodów HTML. Google Lighthouse sprawdza stronę WWW też pod względem wskaźników SEO. Weryfikuje między innymi obecność opisów meta albo atrybutu alt dodawanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli Progressive Web App (PWA) została stworzona, by sprawdzać, czy witryna zawiera funkcję aplikacji dostępnej offline oraz czy poprawnie działa w wersji uproszczonej. Tak dokładny audyt wskazuje niedoskonałości, które powinno się zmienić dla jak najlepszej optymalizacji witryny WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Funkcja Test My Site w przeciwieństwie do Page Speed oraz Lighthouse koncentruje się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najistotniejszej weryfikacji podlega czas ładowania witryny oraz metoda pokazania jej na komórkach. Test My Site tworzy dokładny raport pokazujący elementy, które należy zmienić. Między innymi ocenia zasoby blokujące renderowanie, wydajność JavaScript, a także sugeruje wyłączenie niepotrzebnych narzędzi. Test My Site wskazuje także ulepszenia, które pomogą dostosować stronę do potrzeb użytkownika, np. uruchomienie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google wskazuje także usprawnienia związane z takimi działaniami, jak łatwa metoda logowania, rejestracji czy płatności. Google gwarantuje szeroki zakres narzędzi zwracających uwagę na najważniejsze usprawnienia dodatnio oddziałujące na optymalizację witryny WWW.

Wtyczki optymalizacji stron internetowych na WordPressie

Oprócz narzędzi oferowanych przez Google do optymalizacji stron www na Wordpresie da się zastosować także przygotowane w tym celu wtyczki. Logując się do WordPressa otrzymuje się nieograniczony dostęp do bezpłatnych oraz płatnych wtyczek, które posiadają wiele istotnych dodatków, poprawiających witryny WWW. Wtyczki powiązane z optymalizacją mają za zadanie wprowadzanie funkcji, które wpływają na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Za pomocą tej wtyczki eliminowane są zbędne znaki w kodzie HTML. Za jej sprawą możliwa jest także optymalizacja czcionek i obrazów. Ponadto wtyczka Autoptimize przekłada skrypty w stopkę, a to pomniejsza czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, jaka analizuje strony, podstrony, wpisy itp. z uwagi na poprawność SEO np. fraz kluczowych, opisów alt, meta opisów lub parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest edycja tych elementów, a ponadto wtyczka wskazuje odpowiednio przygotowane elementy i takie, które należy zmienić w treści, żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty optymalizacji witryny WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas ładowania witryny. Za pomocą generowanych reguł podnosi wydajność witryny dzięki czemu wyświetla się ona znacznie szybciej. Zarządza tworzeniem cache (pamięci podręcznej), jej czyszczeniem i na kompresję kodów np. HTML oraz CSS. W ten sposób przeglądarka zachowuje pliki statyczne w czasie pierwszego wyświetlenia strony, a przy kolejnych razach wyświetla ją bez obciążania serwera www.

Pozycjonowanie stron

Komentarze są wyłączone.