Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi

filmy reklamowe z drona spoty reklamowe z drona filmowanie dronem w toruniu
Usługi filmowania dronem
Kwiecień 20, 2017
zakręcarki maszyny pakujące linie pakujące
Nowoczesne maszyny zakręcające, czyli zakręcarki firmy Zalkin
Kwiecień 21, 2017
kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

Jakie opłaty obowiązują spadkobierców?

Po śmierci bliskiej osoby, m. in. małżonka albo rodzica, zwykle odbieramy spadek. W pewnych sytuacjach niesłychanie cieszy on osoby dziedziczące, bo łączy się ze sporymi profitami. W takiej sytuacji powinniśmy zdecydowanie spłacić podatek do urzędu skarbowego, ponieważ wskazaną okoliczność przedstawia ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków oraz darowizn. Należy wspomnieć, że otrzymuje się w spadku nie tylko środki pieniężne i dom, lecz również niespłacone zobowiązania. W przypadku kiedy bliska osoba nie opłaci ich w czasie swojego życia, wówczas przechodzą na innych członków rodziny. Mamy możliwość się przed tym naturalnie zabezpieczyć, np. wyrzekając się dziedziczenia podpisując stosowną umowę. Warto udać się do kompetentnego prawnika, który przybliży nam tajniki prawa i poradzi, w jaki sposób mamy postępować.

Od czego konkretnie trzeba zapłacić podatek?

Obiektem opodatkowania są na przykład: spadkobranie tradycyjne, dziedziczenie na mocy testamentu, zachowek (jeśli następca został pominięty w testamencie), depozyty pozostawione na koncie w banku (w tym przypadku zmarły członek rodziny powinien oddać tzw. dyspozycję w przypadku śmierci), kapitały inwestycyjne, jak również pełen majątek mieszczący się za granicą (jednakże w tym miejscu w chwili otwarcia spadku spadkobierca musi koniecznie posiadać obywatelstwo RP czy być polskim rezydentem podatkowym).

Musimy opłacić również podatek wtedy, jak tylko uprawomocni się orzeczenie sądu w sprawie spadku. Generalnie, jeśli sąd zatwierdzi zyskanie spadku. Jeżeli angażujemy w owej sprawie adwokata, wtedy on musi nam oddać rozporządzenie sądu. Podobnie jest wtedy, gdy akt notarialny stwierdzający nabywanie spadku będzie zarejestrowany.

Kiedy nie zapłacimy podatku?

Istnieje dużo okoliczności, w jakich nie trzeba opłacać podatku od spuścizny albo darowizny. W regulaminach ujmuje się trzy klasy podatkowe. Do pierwszej należy bliska rodzina: małżonek, zięć bądź teściowie. Do drugiej należą dzieci siostry, zstępni pasierbów albo partnerzy rodzeństwa. Do trzeciej grupy zaliczają się następni nabywcy majątku. Sumy wolne od podatku są ustanawiane zgodnie z kategorią, do której został zakwalifikowany dziedzic. Dla pierwszej grupy jest to stawka mniej więcej 10.000 zł, dla drugiej – więcej niż 7.000 zł, zaś dla trzeciej – praktycznie 5.000 zł. W przypadku, jeśli wartość spadku wcale nie przewyższy opisanych powyżej kwot, absolutnie nie trzeba kierować jakichkolwiek dokumentów do urzędu skarbowego.

Zaś, jeżeli uzyskamy spadek, jakiego wartość będzie znacznie wyższa niżeli kwota zwolniona od podatku, wówczas powinniśmy oddać zaświadczenie podatkowe. Musimy wykonać to w urzędzie położonym w rejonie zamieszkania spadkobiercy w ciągu jednego miesiąca od dnia zatwierdzenia orzeczenia sądu. W następnej kolejności otrzymamy decyzję urzędu o wartości podatku, który trzeba uregulować w przeciągu dwóch tygodni. Podatek oscyluje w obszarze od kilku do kilkunastu procent oraz zależy od przyporządkowania do wybranej grupy podatkowej.

Zrzeczenie się dziedziczenia – przepisy, umowy, przywrócenie prawa

Razem z literą prawa każdy dziedzic posiada swobodę zaniechania nabycia spadku, przykładowo w sytuacji, gdy po zmarłym mężu zostają jakiekolwiek długi. W rozumieniu kodeksu cywilnego (art. 1048) następca czasami może podpisać ugodę z przyszłym spadkodawcą, w jakiej zrzeka się dziedziczenia. Wskazaną deklarację musimy przyjąć przed otwarciem spadku oraz jest ona wykonywana na wypadek śmierci spadkodawcy. Deklarację powinniśmy obowiązkowo ustanowić u notariusza, bowiem w innym przypadku nie będzie miała mocy prawnej.

Należałoby pamiętać, że pierwszym z głównych rezultatów rezygnacji z dziedziczenia jest pełne odłączenie z dziedziczenia dzieci, wnuków i kolejnych członków rodziny. W ogóle nie możemy też w niniejszej sytuacji otrzymać zachowku.

Po odstąpieniu od spadku mamy szansę prosić o ponowne ustanowienie owego prawa w dwóch sytuacjach:

1. Testator zapisuje nas w akcie „ostatniej woli” – w tym miejscu w ogóle nie chodzi o nabywanie spadku z upoważnienia określonej ustawy, ale o dziedziczenie z mocy testamentu.

2. Można iść po raz kolejny do kancelarii notarialnej oraz zaakceptować umowę o odnowienie prawa do spadku.

Czym jest zachowek i kto może go dostać?

Każdy z nas posiada zezwolenie do zarejestrowania testamentu oraz usunięcia z niego niektórych krewnych, m. in. tych, którzy od lat nie mieli z nami kontaktu. Co więcej jedyną osobą włączoną do testamentu jest osoba spoza rodziny. Zachowek należy się dzieciom, wnukom, osobom w związku małżeńskim oraz rodzicielom, którzy:

  • Nie są w akcie ostatniej woli wydziedziczeni
  • Absolutnie nie odstąpili od spadku
  • Nie poddali w wątpliwość spuścizny
  • Nie zostali uznani za niegodnych
  • Jeśli chodzi o małżonka – jeżeli nie doszło rozpadu małżeństwa z winy prawdopodobnego dziedzica

Jeżeli zainteresował Cię niniejszy artykuł, wejdź w odnośnik po prawej stronie – Adwokat Toruń – a znajdziesz dużo więcej wiadomości, np. konsultacje prawne.

Komentarze są wyłączone.