Poświadczenie umowy najmu mieszkania

Dj łódź profesjonalny dj dj na imprezę
Etapy przygotowania dobrej imprezy – DJ, żartobliwe zaproszenie i menu
Kwiecień 11, 2017
dochodzenie odszkodowań toruń zadośćuczynienie odszkodowania kancelaria
Dochodzenie odszkodowań za wypadki
Kwiecień 13, 2017
notariusz notariusz toruń usługi notarialne

notariusz notariusz toruń usługi notarialne

Umowa najmu mieszkania – okazjonalna czy na czas nieokreślony?

Wynajmowanie mieszkania czasami może być powiązane z różnorodnymi, zaś momentami nawet wyjątkowo męczącymi komplikacjami. Na wielu stronach internetowych aż roi się od niespodzianek w sprawie nieuczciwych lokatorów oraz nieuczciwych wynajmujących. Porozcinane sprzęty, wyrwane siłą podłogi, zalane domy, brak realnej możliwości usunięcia lokatorów z powodu ciąży najemcy – to oczywiście wybrane przypadki. Przez cały ten czas użytkownicy czuli się tak naprawdę bezkarni, ponieważ w części przypadków podpisywali umowy bez daty oznaczającej wygaśnięcie umowy. Jeżeli wynajmujący z jakiegoś względu pragnął wyswobodzić się od najemców, w pierwszej chwili musiał dać im wypowiedzenie z konkretnym wyprzedzeniem, zaś potem mógł prosić o eksmisję. Taka sytuacja mogła utrzymywać się jednakże latami, przykładowo na skutek okresu jesienno-zimowego, w trakcie jakiego wcale nie można usuwać mieszkańców lokali lub z powodu czekania na lokum socjalne od miasta. Z innej strony to właściciele mieszkań wielokrotnie nie podpisywali porozumień dotyczących wynajmu, obarczali istotnymi sumami za remonty właśnie lokatorów czy nie oddawali kaucji. Kaucja jest za każdym razem zwrotna oraz właściciel lokalu prywatnego ma z niej korzystać oczywiście w przypadku poważnych zniszczeń w mieszkaniu w ogóle nie powiązanych z prawidłowym eksploatowaniem lub wtedy, kiedy użytkownik nie spłaci wszelkich opłat powiązanych z użytkowaniem lokalu, m in. wcale nie zapłaci za ciepłą i zimną wodę.

Skala przedmiotu sprawy podyktowała zalegalizowanie tzw. najmu okazjonalnego, który ma umożliwiać korzystniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela, jak i dla lokatora. Jest ona aktualna jedynie w przypadku poświadczenia jej u notariusza. W innych okolicznościach jest zwyczajnie nieważna oraz w ogóle nie będzie szansy się na nią powoływać. Najem okazjonalny to opcja dzierżawienia lokali mieszkalnych skierowana do osób prywatnych, które przez cały ten czas istniały w szarej strefie, a więc wynajmowały lokale bez dodatkowych umów i równolegle w zasadzie nie prowadzą w tym aspekcie działalności gospodarczej. Koniecznie muszą to być ponadto osoby, które wypożyczają lokale na okres nie dłuższy niż 10 lat.

Gdzie zawrzeć umowę najmu okazjonalnego?

Po pierwsze zobowiązanie mieszkańca, w którym wskazuje mieszkanie, do jakiego musi koniecznie przetransportować swoje rzeczy w przypadku wypowiedzenia umowy bądź eksmisji. Krótko mówiąc nie chodzi tu o zachcianki właściciela mieszkania, czyli kwestie, gdy bez uprzedzenia wkracza on do mieszkania oraz stwierdza, że na następny dzień wszyscy domownicy powinni się wyprowadzić. Głównie pierwsze – krótko mówiąc nie jest to równoznaczne z prawem, zaś po drugie – wynajmującego też obowiązują określone przepisy. Właściciel musi mieć kluczowy pretekst, aby przyznać, że warunki umowy zostały nadwyrężone.

Nieunikniona jest także aprobata właściciela domu, do którego dzierżawca ma się wyprowadzić w czasie konfliktowej sytuacji (często podczas eksmisji). Przeważająca część najemców posiada dom rodzinny albo lokum, jakie na własną rękę komuś wynajmują. Powinni w umowie wpisać także miejsce zameldowania. Wszystkie umowy, które w ogóle nie mają owych zaświadczeń, nie będą zatwierdzane przez notariuszy – nie wypełniają bowiem istotnych wymagań.

Jakie są opłaty związane z poświadczeniem umowy wynajmu u rejenta? W przypadku notariuszy z Torunia jest to zwykle 1/10 minimalnego nagrodzenia za pracę zarobkową. Absolutnie nie jest to więc kwota rujnująca, zaś notariusze często świadczą swoje usługi w przystępnych cenach. Zapłata zawsze dotyczy właściciela, a mianowicie osoby która jest posiadaczem mieszkania. Jeśli wynajmujący próbuje obarczyć nas tą sumą (a także między innymi kaucją w wysokości 30-krotności miesięcznego czynszu najmu…), wtedy lepiej zrezygnować z najmu. W interesie właściciela jest zabezpieczenie się przed przykrościami z domownikiem, ale w przypadku kiedy ktoś na starcie posiada wymienione oczekiwania, to korzystniej zaniechać podpisania umowy niżeli wkrótce w ogóle nie uzyskać „zwrotnej kaucji”. Co ważne – zgodnie z prawem kaucja mówiąc w skrócie nie powinna być wyższa aniżeli 6-krotność czynszu wynajmu. W przypadku kiedy mamy jakieś obiekcje co do wynajmującego prywatne mieszkanie, natomiast chcemy dopasowane mieszkanie wydzierżawić, zdecydowanie musimy zorganizować (oraz wydrukować) wszystkie zdjęcia obrazujące stan mieszkania przed przeprowadzeniem się. Wszelakie spory dotyczące tej kwestii będziemy mieli możliwość bezproblemowo wyjaśnić konfrontując wygląd mieszkania ze zdjęć z tym, w którym znajduje się po przeprowadzce.

„Dzierżawca ma prawo w takiej umowie żądać stałych comiesięcznych należności” (bez opcji ich zwiększenia, jeżeli mieszkaniec się nie zgodzi) – takie wskazanie usłyszymy od każdego notariusza z Torunia. Posiadacz mieszkania własnościowego otrzymuje od lokatora czynsz najmu, czynsz administracyjny (jest w pełni oddawany do spółdzielni) oraz podejmuje od niego fakultatywnie odpłatność za, np. Internet, w przypadku kiedy umowa była zatwierdzona przez prywatnego właściciela mieszkania).

Wynajmujący musi omawianą rzecz zgłosić do urzędu skarbowego i zapłacić podatek za dochód, który wypływa z wypożyczanego lokalu. Dziś kwota taka wynosi 8,5%, stąd nie jest szczególnie wysoka. Właściciel lokalu mieszkalnego ma 14 dni od przystąpienia do najmu na przekazanie do urzędu odpowiedniego oświadczenia. Jeżeli zaciekawił Cię ten tekst, to kliknij w ten link – Notariusz Toruń

Komentarze są wyłączone.