Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

adwokat toruń kancelaria adwokacka kancelaria toruń
Kancelaria notarialna – kiedy potrzebujemy porady adwokata?
Kwiecień 4, 2017
Skuteczne odchudzanie toruń sposoby na płaski brzuch zabiegi wyszczuplające
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
Kwiecień 7, 2017
Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Zadaniem wszystkich rodziców jest zapewnianie dziecku odpowiedniego życia aż do ukończenia przez nie 18 lat, natomiast w przypadku dzieci bardzo chorych przymus ten mówiąc w skrócie nie zanika w sumie nigdy. Tak długo jak dziecko absolutnie nie potrafi pokrywać kosztów utrzymania samo, a więc zagwarantować sobie wszystkich nieodzownych środków do życia, to bezwzględnie rodzice muszą realizować owy obowiązek. Wyłącznie w sytuacji, kiedy dorobek dziecka jest wystarczający i jest w stanie mu ten byt zagwarantować, wówczas rodzice absolutnie nie muszą pokrywać z własnej kieszeni alimentów. Brak zdolności dziecka do autonomicznego utrzymania się jest głównym motywem przyznawania przez sąd alimentów.

Naturalnie najpierw sytuacja rysuje się nam w taki sposób, iż jedno spośród rodziców przychodzi do jakiejś spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz prosi o pomoc przy pisaniu pozwu o rozwód i o zastępowanie w sprawie rozwodowej. Dopiero później na konkretnego z byłych współmałżonków są narzucane alimenty.

Opisywane zobowiązanie ma miejsce od momentu urodzenia dziecka aż do czasu, gdy będzie ono w stanie egzystować na własną rękę. Usamodzielnienie się wcale nie jest jednoznaczne ze skończeniem 18 lat i dostaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. Praktycznie żaden regulamin nie pokazuje ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, bowiem każdy przypadek musi obowiązkowo być przestudiowany indywidualnie. Modelową sytuacją na pewno jest przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sprawie niewypłacania alimentów, gdyż był on przekonany, iż ukończenie przez syna 18 lat jest jednoznaczne z ustaniem ich pokrywania. W trakcie narady wychodzi na jaw jednak, że niepełnoletnie dziecko kontynuuje naukę na studiach czy posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz przenigdy nie będzie w stanie się uniezależnić na skutek nieuleczalnej choroby, m in. fizycznej.

Kiedy nie ustaje obowiązek płacenia alimentów?

Istnieje co najmniej kilka sytuacji, jakie nie uwalniają rodziców z zobowiązania regulowania alimentów. Jedną z nich są zaślubiny (bądź zamęście) z równorzędną niemożnością autonomicznego zarabiania na życie. Oczywiście najpierw współmałżonkowie razem współdziałają we wszelakich materialnych kwestiach, stąd jeżeli któreś spośród nich zarabia dużo i może małżonka utrzymać, w takich okolicznościach rodzice bynajmniej nie powinni już finansować dziecka. Jeżeli jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwną – partner w ogóle nie jest w stanie dać materialnego wsparcia obojgu – wówczas rodzice mają obowiązek pomóc. Nieraz sprawa jest natomiast tak skomplikowana, że porada doświadczonej kancelarii jest wprost niezbędna.

Alimenty powinni opłacać rodzice na swoje niedołężne dziecko, jakie wcale nie jest w stanie na własną rękę zabezpieczyć sobie bytu. Ma niepełnosprawność I, II lub III stopnia czy niezdolność do pracy. I nie ma tutaj znaczenia motyw wspomnianego stanu rzeczy, m in. gdy niepełnoletnie dziecko nadużywa napojów wysokoprocentowych czy przyjmuje narkotyki. Generalnie, dziecko z nieuleczalną niedyspozycją fizyczną bądź intelektualną są zobowiązani utrzymywać matka i ojciec. Od czasu do czasu do prawników z Torunia zgłaszają się rodzice, którzy nie chcą niepełnosprawnego dziecka „żywić” i działają tak – bez wątpienia ironicznie – żeby nie wypłacać alimentów i wyswobodzić się od „ciężaru”.

Dorosłe dziecko powinno uzyskiwać alimenty także wówczas, kiedy skończyło 18 lat, nie chodzi do szkoły, nie pracuje oraz w ogóle nie potrafi znaleźć pracy. Jeśli pragnie pozyskać alimenty od swoich rodziców, powinno obowiązkowo okazać, że jego sytuacja materialna jest beznadziejna, m in. żyje w nędzy.

Alimenty z pewnością dostanie każde dziecko, jakie kontynuuje naukę, np. w szkole ponadgimnazjalnej albo na uniwersytecie. Zasadniczo, do czasu gdy dziecko kontynuuje naukę, oboje rodzice są zobowiązani wypłacać alimenty. Wygaśnięcie zobowiązania alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednej sytuacji – gdy córka, pomimo iż studiuje – potrafi na własną rękę się utrzymać.

Kiedy rodzice nie muszą płacić alimentów na dziecko?

Rodzice w ogóle nie powinni płacić alimentów wówczas, kiedy dziecko ma takie wpływy, że jest w stanie uregulować wszystkie koszty utrzymania, m in. opłacić mieszkanie, pożywienie, media oraz różne inne konieczne do prawidłowego bytowania rzeczy. Wpływem w ogóle nie musi obowiązkowo być w owym przypadku jedynie praca zarobkowa, ale również renta rodzinna, stypendia pozyskiwane na uniwersytecie bądź zarobki otrzymywane przez pracujące rodzeństwo. Nieraz w rezultacie zatargów z którymś z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Dziecko wynajmuje któregoś z adwokatów z Torunia oraz rywalizuje z rodzicami, ponieważ posiada pracę w wymiarze 1/5 etatu etatu oraz nie posiada właściwie środków do życia.

Zobowiązanie alimentacyjne wygasa niekiedy przed uzyskaniem przez córkę dorosłości, jednakże nadmienione sytuacje są bardzo rzadkie. Młody człowiek musi ukończyć szkołę oraz zdobyć zawód, i z jego pomocą będzie miało możliwość zagwarantować utrzymanie ogólnie rzecz ujmując nie tylko sobie, lecz także bliskiej rodzinie.

Warto pamiętać

Wysokość alimentów zależy od kilku istotnych czynników: usprawiedliwionych potrzeb dziecka, opcji zarobkowych matki lub ojca, zdolności materialnych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę indywidualne staranie się rodzica w kwestii dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeśli zaciekawił Cię ten tekst, zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej o poradach prawnych i innych usługach oferowanych przez mecenasów, kliknij w odsyłacz tutaj – Kancelaria – a na pewno znajdziesz rzeczywiście to, czego poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.