Kancelaria notarialna – historia, prawo, zakres działania

Ocieplanie pianką PUR drewna
Ocieplanie pianką PUR – dlaczego warto?
Styczeń 25, 2018
Hermes Wynajem autokarów przewozy autokarowe w kraju i za granice
Wynajem autobusów – Organizujemy wyjazd służbowy
Grudzień 15, 2018

W Polsce zatrudnienie się w kancelarii notarialnej jest uznawane za wyjątkowo elitarny zawód, bo wcale nie mamy do czynienia jedynie z – jak to się zazwyczaj zwykło mówić – personą, której mogą powierzyć sekrety członkowie naszego społeczeństwa, lecz równolegle kimś, kto idealnie rozeznaje się w kruczkach prawnych. Przedstawiciel notarialny powinien czuwać nad interesami swoich Zleceniodawców i dbać o wcześniej przytoczonych w każdej powierzonej mu kwestii. Najważniejsze pytanie – które problemy zawierzymy kancelarii notarialnej i co z kosztami? Przed wami krótki opis dotyczący notariuszy w Polsce.

Notariusz w Polsce – historia

Na początek niedługi zarys historyczny. Jeśli wierzyć legendom – notariat w naszym kraju miał pojawić się w XII stuleciu, co mają potwierdzać nadania królewskie z epoki Bolesława Krzywoustego. Za to potwierdzony w 100% jest fakt, kiedy to papież Marcin IV wydał decyzję uprawniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do desygnowania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy rozpowszechniony polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został przygotowany przez notariusza Budzisława, działającego z ramienia kancelarii arcybiskupiej. Kolejne dokumenty oglądały światło dzienne nieustannie po 1309 r. Notariat w naszym kraju przybrał na znaczeniu szczególnie w XIV wieku, kiedy to nasz kraj prowadził z Zakonem Krzyżackim pertraktacje zobowiązujące do przedstawienia miarodajnych dokumentów i pozostałych świadectw notarialnych. W tym też czasie pojawiły się statuty synodalne, określające zasady działalności notariuszy.

Przez lata notariat pokaźnie rozkwitł, a szczególną rolę odgrywał również gdy byliśmy pod zaborami, czyli na przestrzeni 123 lat, gdy nie istniało państwo polskie – notariusz stał się wtedy osobą zaufania publicznego, poprzez kojarzenie go z polską tradycją ziemiańską i kulturą kupiectwa.

Odkąd Polska wróciła na mapy świata, minęło 15 lat nim wyklarowało się Polskie prawo o notariacie. Zaczęło obowiązywać rok później, ale II wojna światowa oraz czasy próby odbudowy po wojnie konkretnie przeszkadzały w jego dobrym rozwoju. Za czasów PRL, notariusze byli urzędnikami państwowymi, ale nie mogli się czuć swobodnie, gdyż stale „pracodawca” dorzucał im kolejne obowiązki, na przykład redagowanie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko odmieniło się 14 lutego 1991 roku, w momencie, w którym polski Sejm RP podjął ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

 • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

 • prawa i obowiązki notariuszy

 • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

 • zasady nadzoru nad notariatem

 • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

 • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

 • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

 • zasady dokonywania czynności notarialnych

 • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

 • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

 • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Niejednokrotnie modyfikowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – dotyczy pracowników kancelarii notarialnych, których obecnie w naszym kraju mamy ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – do kogo się udać i co załatwimy?

Wprawny notariusz nie tylko wykonuje swoje obowiązki zgodnie z klauzulą prawa, ale priorytetowo, troszczy się o najwyższe dobro Zleceniodawców.

Notariusz stał się funkcjonariuszem publicznym, którego najważniejszym celem stało się dążenie do zabezpieczenia interesów prawnych każdego Zleceniodawcy i właśnie dlatego w swojej swoich działań winien wykazać się szczególną sumiennością i precyzją. Zatrudniony w kancelarii notarialnej to również człowiek, któremu Klienci przekazują ich tajemnice i trudności , zatem jedną z wyróżniających cech, którą winna nam zagwarantować uznana na rynku kancelaria notarialna będzie pełna dyskrecja.

Może jest to oczywiste, ale opłaca się upewnić, czy pracownik kancelarii notarialnej, któremu chcemy powierzyć istotne dla Was kwestie, ma stale pomnażaną, specjalistyczną wiedzę. Sprawdźmy przy okazji, czy kancelaria notarialna zapewnia nam bezpieczeństwo wszystkich kwestii związanych z transakcją. Dobrze by było, żebyśmy mieli do dyspozycji depozyt notarialny, w którym bez większych obaw umieścimy ważne dokumenty, pieniądze oraz papiery wartościowe.

Odpowiemy teraz na jedno z kluczowych pytań. Jakie czynności notarialne są na liście ofertowej w renomowanej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kupowanie mieszkania – kancelaria notarialna

Czas na jedną z najczęściej poruszanych kwestii na forach branżowych – które dokumenty będą niezbędne oraz jak wygląda proces zakupu mieszkania u notariusza. Nie mamy tutaj specjalnie wyjścia, gdyż przeniesienie własności nieruchomości bez przypilnowania formy aktu notarialnego nie będzie miało racji bytu.

Znacznie więcej istotnych zaświadczeń powinien do kancelarii notarialnej przesłać ten, kto ową nieruchomość sprzedaje. W przypadku kupującego, jest to stosunkowo krótka lista, na której znajdują się pieniądze, dokument tożsamości, NIP oraz jeśli jest taka potrzeba poświadczenia z banku, uwierzytelniające wysokość kredytu, który został wzięty na to mieszkanie.

Jeśli chodzi o zbywcę – jest tego relatywnie dużo, toteż najzwyczajniej w świecie wypytajmy o wszystko pracownika kancelarii. Powinien nam na samym początku przedłożyć, co jest wymagane. Do najważniejszych dokumentów zaliczamy: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz powinien obowiązkowo sporządzić akty i dokumenty w taki sposób, aby były one przystępne i przyswajalne dla analizowanych stron. Przypilnowanie, by wszystkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były właściwe to rzecz oczywista.

Kancelaria notarialna, więcej informacji —> http://www.notariusze-torun.eu/

Komentarze są wyłączone.