Radiologia w gabinecie stomatologicznym

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do biura – Montaż Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi znajdziemy w klinice stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020

Zdjęcia RTG w stomatologii

RTG w stomatologii służy trafnej diagnozie . Stomatolodzy przeprowadzają rentgenowskie, żeby mogli osiągnąć szczegółowe informacje na temat położenia oraz zdrowia zębów w jamie ustnej. Z reguły pozwala to na przybliżenie dolegliwości, niewidocznych, podczas zwyczajnego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia w stomatologii to nic innego jak RTG zębów. Z reguły takie prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym zapisuje obraz 2-3 zębów. Zaletą tego zdjęcia jest to, że dokładnie pokazuje pojedyncze zęby, dzięki czemu upraszcza dentyście diagnozę. Z drugiej strony rentgen zębów zewnątrzustne ukazuje cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne odsłania położenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie odtwarza obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań radiologicznych w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u dentysty przydatne są dla różnych specjalizacji w dentystyce. Najczęściej, specjalistycznego skorzystania z RTG, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, ortodoncji, protetyce i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Rentgen zębów przydaje się diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian w obrębie kości – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG włączają się także jako bazowy element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają uprzedniego odczytania położenia zębów. Dzięki temu stomatolog ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk ocenia, jak rozległą przerwę wynikającą z utraty zębów lub zęba, należy wypełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi lub doznał urazu szczęki lub zębów, dentysta też kieruje go na podjęcie radiologicznych badań. RTG zębów ukazuje  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże narzędzie, jeżeli utkwiło ono w kanale zęba, a ponadto jest przydatnym krokiem w diagnostyce zmian nowotworowych.

Najczęściej dentysta zleca powtórzenie zdjęć RTG po zakończeniu leczenia, żeby ocenić jego skuteczność.

Jak wygląda wykonanie RTG zębów u dentysty?

Współcześnie często w gabinetach dentystycznych realizuje się badania radiologiczne na miejscu na jednym spotkaniu podczas wizyty. To duże uproszczenie dla pacjentów, ponieważ nie mają potrzeby zapisania się na dodatkową wizytę, czy specjalnie szukać pracowni radiologicznej. Wbrew obawom wykonanie zdjęcia radiologicznego zębów nie boli oraz nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Warto normalnie zjeść śniadanie, napić się oraz wziąć swoje leki.

Jedynym wymaganiem przed badaniem radiologicznym zębów jest usunięcie wszelkich przedmiotów z metalu z obszaru szyi i twarzy. Dlatego na RTG u stomatologa należy przyjść bez spinek oraz biżuterii, a tuż przed zabiegiem należy zdjąć okulary, protezy i aparaty słuchowe.

Samo wykonanie zdjęcia RTG zębów u dentysty trwa raptem kilka sekund, zwłaszcza, że przy postępie technologicznej, najczęściej jest to już zdjęcie cyfrowe. Mimo to dentysta, robiący RTG przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o poszczególnych etapach zabiegu.

Zdjęcia rentgenowskie budzą obawy, pod względem promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, natomiast nie ma powodów do obaw, ponieważ podczas robienia prześwietlenia RTG zębów u stomatologa, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm przyswaja znikomą dawkę, a ponadto każdy pacjent ma na sobie fartuch ochronny. Nie powinno się jednak zapisywać się na RTG zbyt często, co najwyżej raz na pół roku, z tego względu należy nie zapominać, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Zdjęć rentgenowskich muszą unikać ciężarne kobiety, bez względu, czy mają je mieć przeprowadzone dla stomatologa czy innego lekarza. Jeśli to nie jest konieczne lepiej, aby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety radiologii cyfrowej u stomatologa.

Z uwagi na to, że RTG zębów da się zrobić w gabinecie dentystycznym w cyfrowo, dobrze zauważyć zalety tego rozwiązania. Do tej pory rolę nośnika prześwietlenia pełniła klisza, która zwykle zajmowała sporo miejsca oraz mogła łatwo ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, ponieważ pliki można bezpiecznie zostawić w komputerze. To użyteczna zaleta, ponieważ pozwala ona na przekazywanie obrazu prześwietlenia rentgenowskiego w wybrane miejsce, bez konieczności noszenia całkowitej dokumentacji leczenia radiologicznego. Stomatolog może je obejrzeć oraz dowolnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest o wiele wytrzymalsze, bo ciężko je uszkodzić.

Warto zauważyć, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z gromadzenia odpadów, jakie powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest niezwykle precyzyjne i wspaniale sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.