Klimatyzacje do biura – Montaż Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora staje się co raz bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale także na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest też użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie wpływa na jakość powietrza w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja usuwa ryzyko zwilgotnienia budynku, które sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w komfortowych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 23 a 26°C. Również poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej aby mieścił się w przedziale 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, aby różnice temperatur między pomieszczeniami nie były wyższe niż 6°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również ograniczyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić energetyczną klasę urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tej kategorii im wyższe wskaźniki, tym mniej energii zużywa klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) mają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę przeznaczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, ze względu na co są droższe w użytku i częściej wymagają napraw.

Aby funkcjonowanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne trzeba zadbać o właściwą izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, by odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest montaż rolet czy żaluzji, które pomogą w utrzymaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator domowy. Zbudowany jest on z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki typ klimatyzacji można dostać również w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest chętnie wybierana do domu, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu oraz usunięcie go, gdy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (np. na dwór), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są nieco mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, sprawdzają się w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają znacznie więcej energii.

Jak długo posłuży klimatyzator w domu?

Sprawny, często oczyszczany oraz właściwie użytkowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 20 lat. Jest to możliwe za pomocą częstych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszystkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy w roku, żeby nie narażać się na kłopoty związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna również od jakości i ceny sprzętu. Im lepsza klasa, tym większa pewność sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację zużytego urządzenia w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale również bezpieczne, dlatego że sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Koszt klimatyzacji do domu?

Na cenę klimatyzacji w domu oddziałuje wiele czynników. To nie tylko cena sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy doliczyć również przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to przedsięwzięcie długofalowe. Trzeba ocenić, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.