Chirurgia twarzowo-szczękowa

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Dentysta dziecięcy Grudziądz
2 września, 2020
Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie w mapach Google
11 września, 2020

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej trafiają złożone przypadki, takie jak uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia chronicznych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów , eliminacji wad zgryzu, czy umieszczania implantów.

Chirurg stomatolog, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, więc jest bardziej rozległym pojęciem.

CO TO JEST CHIRURGIA SZCZĘKOWA?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Odkształcenie twarzy na skutek wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych problemów, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Deformacja twarzoczaszki może również nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może też polepszyć estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, lecz nie przebijają się przez błonę śluzową lub rosną wewnątrz kości. Wynikiem tego jest poważny stan zapalny, mogą też wypchać sąsiednie zęby w niewłaściwe, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w jamie ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, kiedy guz lub torbiel wyrośnie w trudno dostępnym miejscu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg również leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości twarzy

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W skomplikowanych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zwykle umieszczane są odpowiednie szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, ze względu na możliwość wyginania ich do właściwego kształtu, dla uszkodzonej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w sytuacji, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie w wyniku utknięcia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności usuwania całego zęba. Likwiduje się głównie przyczyny dolegliwości. Usuwany jest tylko zepsuty fragment korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem na czas zabiegu. Po zlikwidowaniu zmienionej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, osłania przed wytworzeniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj dotyczy kłów. Kiedy ząb, w procesie wzrostu miał zbyt mało miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w uzębieniu powstają z wielu przyczyn. Zazwyczaj jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia ubytków w uzębieniu, wszczepiając implanty . Takie działanie ma dużo zalet, w tym gwarantuje pełną estetykę i funkcje, porównywalne do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, aby poprawić estetykę twarzy. Wykonywane są też przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu usunięcie zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w przychodniach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Usuwanie ósemek

Komentarze są wyłączone.