Dentysta dziecięcy Grudziądz

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie ortodontyczne – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma także traumę na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube palce do ust, aż pękały nam kąciki. By oszczędzić naszemu maluchowi podobnych przeżyć i nauczyć go, że zdrowie zębów jest bardzo ważne, należy starannie wybrać lekarza, który nie zestresuje, a zabawi malucha. Jakie warunki powinien spełniać najlepszy dentysta dla najmłodszego pacjenta?

  1. Wizyty adaptacyjne

Znawcy tematu podają, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który nierzadko przeraża dorosłych, tym bardziej jest  dużego stresu dla malucha. Jeśli więc planujesz umówić swoje dziecko do dentysty, zdecyduj się na tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi dedykowane dzieciom. Mnóstwo gabinetów dziecięcych ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To stopniowe zaprzyjaźnianie się malucha z gabinetem dentystycznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej maluchom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg stomatologiczny na zabawkowych fantomach.Bardzo ważny jest też udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami przebadać ząbki, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Maluch wyczuwa emocje rodziców, dlatego bardzo ważna jest także swobodna rozmowa z dentystą i tłumaczenie dziecku najprostszych reguł pielęgnację jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet dentystyczny?

Kolorowe fotele o kształcie zwierzątek, misie i lalki, puzzle  w poczekalni, monitor z bajkami odwracające uwagę malucha, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych bajek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to tylko małe szczegóły, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Bajkowo urządzony gabinet dentystyczny powoduje, że mały pacjent czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dlań obce. Dzięki temu nie wpada w nerwy i prościej rozproszyć jego uwagę i przeprowadzić zaplanowane zabiegi.

  1. Najlepsze formy znieczuleń dla najmłodszych

Są wśród nas osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście jest to wyssane z palca! Chore mleczaki sukcesywnie niszczone są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków prowadzi natomiast do nieprawidłowości zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie kontrolować stan zębów malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, z traumą, przypomina sobie pierwsze nerwy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla najmłodszych ale także nowoczesnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się spokojne a nawet nieco otumanione. W tym miejscu należy podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko użycie przerażającej strzykawki, ale także nieprzyjemne uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą nowoczesną techniką jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? Jest to zupełnie bezpieczna, acz innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o różnym natężeniu i powoli wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko rekomendowany przez stomatologów głównie dlatego, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a dodatkowo unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W większości gabinetów dentystycznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym wypadku jednak możemy z całą pewnością powiedzieć, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Podczas wyboru gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Powinien on być nie tylko doskonale wykształcony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić młodych pacjentów, potrafić z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie lekarz ma dobre podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty dentysta powinien także wytłumaczyć maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo wyjaśni i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje zęby- jak i ile razy dziennie je myć i dlaczego jest to bardzo ważne. Młodego pacjenta po wizycie u dentysty można też nagrodzić szczoteczką do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to zupełnie przyjemna rzecz, której nie należy się bać.

Stomatolog Grudziądz

Komentarze są wyłączone.