Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

agencja reklamowa projektowanie stron www pozycjonowanie toruń
Trendy w projektowaniu stron www
Kwiecień 14, 2017
wynajem ekranów LED obsługa imprez masowych telebimy wynajem
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
Kwiecień 16, 2017
biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość wielu osobom wiąże się z pracochłonnym wypełnianiem grubych ksiąg, z osobą w binoklach nachyloną nad małym liczydełkiem oraz skomplikowanymi rozliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie ów obraz pasuje raczej do sceny z filmu, niżeli do sytuacji prawdziwej. W rzeczywistości księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, odręcznie wcale nie przygotowuje żadnych formularzy oraz bynajmniej nie zarabia mało (najczęściej jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Rachunkowość jest najważniejszym wydziałem w każdej firmie, nawet wówczas, kiedy jest prowadzona na odległość oraz w związku z tym jakakolwiek księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wyznaczonym pokoju. Do jej podstawowych zobowiązań można zakwalifikować: przygotowywanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, magazynowanie faktur, sprawdzanie informacji, zapisywanie informacji do systemu księgowego, sumowanie należności przede wszystkim dla wielorakich instytucji, m in. ZUS.

Każda księgowa ma okazję równocześnie ze zdobywaniem kompetencji ubiegać się o awans w firmie. Bez wątpienia najciekawszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która weryfikuje przepływ środków finansowych w przedsiębiorstwie. Poza tym zajmuje się kwestiami urzędowymi, zawiaduje asystentami oraz dba o rozwój własnego działu.

Każda księgowa ma okazję ponadto utworzyć swoją działalność gospodarczą, a więc prowadzić indywidualne biuro rachunkowe oraz indywidualnie obsługiwać Odbiorców. Tu jednakże pożądana jest akceptacja Ministra Finansów – należy udokumentować wiedzę i umiejętności w zawodzie i zdać egzamin (po zrealizowaniu odpowiednich studiów). By zdobyć pracę jako księgowa, nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Opracowywanie księgowości nie jest takie oczywiste. Należy zdecydowanie rozumieć konkretne paragrafy, jednocześnie z tymi, które na dniach się zmieniły. Księgowa musi obowiązkowo posiadać więc wszechstronną wiedzę, bowiem na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za środki pieniężne przedsiębiorstwa. W takim przypadku nieuchronne jest ukończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse bądź rachunkowość (profile na niektórych uczelniach mogą się odrobinę od siebie różnić). Absolutnie nie chodzi w tym miejscu o zaprezentowanie stopnia magistra, ale o odpowiednią wiedzę. A takiej nie można nabyć na pozostałych specjalnościach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana pozyskać certyfikat księgowego, jeśli zamierza, przykładowo założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia oraz trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności nabytych, powinna mieć również umiejętności „przyrodzone”, m. in. skrupulatność oraz rzetelność w wypełnianiu wszelkich zobowiązań. Malutki błąd w wyliczeniach może mieć dramatyczne skutki dla wszystkich pracowników.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z usług kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne przedsiębiorstwa (gdzie mamy do czynienia z dużym ruchem środków finansowych), ale także mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa jest w stanie zaproponować każdemu Kontrahentowi usługi z działu prowadzenia księgi zysków i rozchodów (KPIR), opracowywania pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, sporządzania pitów, jak również układania podsumowań, przykładowo dla ZUS. Należałoby mieć na uwadze, że powinnością osoby działającej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy i ćwiczenie zdolności. Innymi słowy, wykształcenie jest w takim razie podstawą do wykonywania niniejszego zawodu, natomiast długie praktyki tym, czym mamy możliwość przekonać do siebie wielu Kontrahentów.

W ostatnim czasie bardzo atrakcyjna stała się „księgowość online” bądź usługi „mobilnego biura księgowego”. W takiej sytuacji Konsumenci nie muszą wyruszać z mieszkania lub instytucji, żeby ich potrzeby zostały pozytywnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się w uprzednio omówionym miejscu i pobiera wszystkie formularze na potrzeby zestawień. Jest w stanie również posiedzieć w firmie, której pomaga i tam na miejscu uporządkować dokumenty.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Własna firma jest interesującym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, które od paru lat realizują się w takiej specjalności oraz w sumie nie zamierzają już podejmować pracy u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa rachunkowego jest połączone jednak z kilkoma wymogami, m.in. wysokimi wkładami środków finansowych. Koszt założenia własnego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy najbardziej od lokalizacji, w której miałoby ono się mieścić. W centrum miasta wynajęcie lokalu będzie o wiele droższe niżeli na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, że przeważającą część druków można spokojnie załatwić online. Więc mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest jak najbardziej korzystnym wyjściem, zwłaszcza, jeśli świeżo zapoczątkowujemy przygodę z pracą na własną rękę. Do otwarcia biura księgowego niezbędne są: zarejestrowanie naszej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i obligatoryjne ubezpieczenie OC na kwotę minimum 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie można narzucać Klientom przypadkowym opłat, m. in. takich, jakie znajdzie się w taryfikatorach innych firm. Cennik jest uwarunkowany paroma rzeczami: rangą firmy, umiejscowieniem biura i zakresem usług. Sporządzanie pełnej rachunkowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Każdorazowo przygotowuje się podział na liczbę druków.

Jeżeli pragniesz wiedzieć dużo więcej, kliknij w odsyłacz tu – Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.