Zakup domu – tego trzeba przypilnować

Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy – alternatywa dla klasyki
Grudzień 19, 2017
Jak otworzyć sklep internetowy - poradnik
Jak otworzyć sklep internetowy – procedury techniczne i inne
Styczeń 15, 2018

Kupno domu dla większości jest realizacją wieloletnich marzeń. Po czasie życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Miesiącami analizujemy strony biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym nawale odszukać tę, która w pełni nas zadowoli i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli masz liczną rodzinę, dom mający 60 m² będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przemyśleć należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do szkół.

Nowy czy stary dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowo wybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Zabytkowe, domy mają własny charakter i klimatyczne wnętrze. Bardzo często okazuje się, że remont takiego budynku pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest ważna. Budynek nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować koszt domu na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną działkę w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ kwoty i w takim wypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza sprawa do sprawdzenia. Jako pierwsze należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przeanalizowanie dokumentów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najpoważniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną rzeczą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to trzeba sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z budynkiem. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Mieszkania, domy i inne nieruchomości —> Mieszkania Toruń

Komentarze są wyłączone.