Projektowanie ogrodów Toruń

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Wznowienie znaków granicznych
Sierpień 9, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne
Sierpień 16, 2019
Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród stanie się pięknym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez otoczenie wspaniałych roślin, krzewów i drzew, warto zadbać o fundamenty i rozpocząć projektowanie ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym ma powstać projektowany ogród. Należy zebrać wszelkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice oraz co już się na niej znajduje. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych prac nad ogrodem, należ również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta i czy powinien być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga również zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, jak złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także dróg, które złaczą każdy z tych elementów w spójną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z ilością ścieżek, ale też, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się dobre książki, portale internetowe albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich przesadnie oraz, aby przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To właśnie projektant pomoże odpowiednio dopasować je do idei klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się też na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów projektowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, by raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.