Układanie kostki brukowej na podjeździe

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Implanty Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR
1 września, 2020

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Podstawą trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna oraz nie zepsuła się za prędko. By stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, by uniknąć obniżania się, ale także najlepszych materiałów do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, ze względu na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych oraz jednocześnie niedrogich materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, który będzie tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie kształtu zdecydowanie usprawnia rozłożenie kostki zgodnie z budową terenu. Z kolei całkowita dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, kiedy konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej także można dostosować do do swojego budżetu ze względu na obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, wahania temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje wady. Podstawową niekorzyść wynika z pogody. Z uwagi na opady oraz nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat tracić kolor, dlatego traci swoją estetykę. Bywa tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Co więcej, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być ułożony we właściwy sposób, co zwykle wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele czasu. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkową zaletę, tj. brak zbierającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto wiedzieć, że główną rolę ma tutaj rozmieszczenie, by podjazd mógł być trwały oraz by pełnił swoje funkcje przez lata. Trzeba unikać tworzenia obszernych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozmieścić je jeden przy drugim, a szpary uzupełnić piaskiem z domieszką cementu. Nieodpowiednio rozłożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy użyciu form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie bez trudu da się dopasować do wyglądu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne techniki produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego trwałość oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Z kolei jeśli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, należy pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

Układanie kostki

Komentarze są wyłączone.