Implanty Bydgoszcz

Materac do łóżka twardy czy miękki jaki kupić
Kupujemy dobry materac do spania
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki brukowej na podjeździe
1 września, 2020

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest niezbędne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Bardzo często to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Utrata nawet jednego zęba może spowodować m. in. zauważalne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. skrzywienia zgryzu, idą poważne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co mogą zacząć się ruszać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, że niezwłocznie uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u stomatologa.

Jaki jest najlepszy sposób uzupełniania ubytków?

  1. O protezach: wady i zalety

Współczesna stomatologia prezentuje bardzo wysoki poziom. Dzisiejsze protezy ruchome bardzo różnią się od tych sprzed kilku dziesięcioleci pod względem dopasowania jak i jakości wykonania. Do najważniejszych mocnych stron protez wyciąganych można zaliczyć przede wszystkim łatwy dostęp i niewielki wydatek w porównaniu z implantami. Ci, którzy wybierają protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne środki mocujące protezy. Wymaga się także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Istotne jest stosowanie odpowiednich preparatów do czyszczenia protez. Wszyscy zdecydowani na wariant protezy tradycyjnej muszą się przygotować także na to, że częściowo zasłonięte podniebienie może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać regularnie co pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to stała proteza umieszczana na pozostałych zębach.

Ile kosztuje proteza ruchoma?

Spektrum cen jest szerokie. Wydatek zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na sztuczną szczękę. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Warto wspomnieć, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalne tabletki do czyszczenia , specjalną szczoteczkę, czy klej do protez. Gdyby podliczyć wszystkie dodatkowe koszty utrzymania protezy, może się okazać, że pochłaniają nawet do 7-8 tysięcy rocznie! Może to być zatem bezpośredni powód, dla którego coraz więcej pacjentów wybiera implanty.

  1. Mocne i słabe strony implantów zębowych

Czym są implanty zębowe? To nowoczesny sposób uzupełniania ubytków. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieinwazyjny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas zabiegu pacjent nie jest usypiany- stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Proces wstawiania implantów jest krótkotrwały: zajmuje ok. 20-60 minut, w zależności od tego, ile ubytków mamy do uzupełnienia. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci są zadowoleni. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Implanty nie wymagają regularnej wymiany, dzięki temu zabieg wykonujesz raz, by cieszyć się pięknymi zębami do końca życia.

Istotnym zagadnieniem jest także mała szkodliwość stosowania implantów względem innych zębów. Protezy ruchome często prowadzą do zaniku kości zębodołowych, co zniekształca szczękę, a także mogą powodować różnego rodzaju choroby jamy ustnej. Implanty natomiast nie są niebezpieczne ani dla sąsiadujących zębów, ani dla dziąseł lub kości szczęki. Większość implantów jest wykonana z materiałów bio-kompatybilnych. Sztuczne zęby są zatem bardzo łatwo integrowane przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Czy istnieją różne rodzaje implantów?

Jak wspominaliśmy wyżej, implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby każdy pacjent mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego, implanty wykonuje się z najlepszych materiałów. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. To, jakie materiały wybierzemy, determinuje ostateczny koszt implantów. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Jest to jednak jedyna wada tego typu protez.

Protezy czy implanty?

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Korzystniejszy wariant cenowy prezentuje protetyka tradycyjna. Niestety generują one dodatkowe koszty, związane z ich utrzymaniem.. Nadprogramowe wydatki przynosi także wymóg regularnej wymiany protezy. Implanty natomiast, chociaż wiążą się z jednorazową, niemałą inwestycją, posłużą nam do końca życia. Nie musimy jednak stale dokładać do ich utrzymania, i nie szkodzą pozostałym zębom.

Pamiętaj, że uzupełnianie ubytków jest koniecznością. Możliwości wyboru przy uzupełnianiu ubytku jest kilka. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

Licówki Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.