Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki brukowej na podjeździe
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja Toruń
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się wykorzystywane, nie tylko ze względu na porządne parametry termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną wartością, dzięki której wyprzedza inne materiały termicznej izolacji jest technika aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przywiera i kształtuje się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały termicznej izolacji trzeba skracać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją i parametrami, z tego względu są dobre do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka stosowana jest szczególnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się także do izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka przeznaczona jest do termoizolacji zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się też zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Warto dodać, że piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można natryskiem izolować różne, właściwie spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno i metalowe elementy, a także blachę. Najlepiej, by przed natryskiem powierzchnia były wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą osiągamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. By przeprowadzić natrysk dobrze konieczne są sprzyjające warunki, na przykład odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę uzasadnia odrębność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest mocno sprężysta. Pianka ta po stężeniu okazuje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale niezbyt chroni przed wodą. Ponadto otwartokomórkowa pianka ma niską masę (około 8-10 kg/m3), więc nie obciąża konstrukcji budynku. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie hydrofobowa. Z tej przyczyny tak często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po wyschnięciu robi się sztywna, przez co nietrudno ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba pamiętać o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na działanie promieni UV, więc niezbędna będzie specjalna osłona. Co ważne w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to materiał palny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości i formowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W porównaniu do pozostałych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa i szybko utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, więc utrzymuje się na wielu powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności ani właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie deformuje. Szczególnie istotne jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie emituje żadnych substancji szkodliwych ani pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej parametrów. Za wadę możemy uznać słabą wytrzymałość na promienie UV, co dodaje nam następnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, czyli pali się, ale jest samo gasnąca. Też w tym przypadku da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, błędne przetworzenie pianki lub nałożenie za chudych warstw izolacyjnych. Z tego powodu do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

www.eliterm.pl

 

Komentarze są wyłączone.