Podjazd do domu – kostka czy beton

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi znajdziemy w klinice stomatologii estetycznej
Sierpień 29, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Browar kraftowy – jak warzyć piwo
Sierpień 30, 2020
kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Bazą dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała oraz nie zniszczała zbyt prędko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, aby uniknąć zapadania się, ale też najlepszych materiałów do wyłożenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych oraz tanich materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy zbudować estetyczny podjazd, który stanie się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dostosowanie formy zdecydowanie ułatwia ułożenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei pełna dostępność w praktycznie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, kiedy niezbędna była większa ilość kostek. Koszt kostki brukowej też można dopasować do swojego portfela z uwagi na szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki atmosferyczne, zmiany temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje wady. Kluczową niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi lub przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem odbarwiać się, przez co gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może zabierać sporo czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi być położony w poprawny sposób, co w wielu przypadkach naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Co więcej dzięki naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkowy plus, w postaci braku odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, warto pamiętać, że kluczową rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, aby podjazd był trwały oraz aby spełniał swoją rolę przez wiele lat. Powinno się unikać zostawiania obszernych przestrzeni pomiędzy nimi, dlatego powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a przerwy zasypać mieszanką cementu i piasku. Źle ułożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia sprawia, że ciężko czyścić taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu stempli oraz form. Taką metodą możemy osiągnąć ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, które bez trudu da się dopasować do designu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Kluczową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i odporność na ścieranie i warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Podobnie kostka brukowa, kamień i beton mają swoje zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest lekkość czyszczenia. Z kolei jeżeli skupiamy się na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, należy pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl

Komentarze są wyłączone.