Okna Toruń montaż

Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja Toruń
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Serwis klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie

Główną korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspomaga minimalizowanie kosztów ogrzewania. Tym z najbardziej znaczących elementów wpływających na skuteczność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze wysoką termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien pasywnych wynosi około 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla uwydatnienia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, z wykle spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie nadal odznaczają się okna pasywne PCV. Tego typu okna są kupowane ze względu na prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości oraz stosunkowo niską cenę. Żeby okna PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór oraz załączenie specjalnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są zwykle kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Najczęściej, aby były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości termicznej izolacji, dlatego mniej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych zawsze zwracamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Minimalna strata ciepła jest szczególną zaletą w zestawieniu do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Minimalne straty cieplne gwarantują zniżenie eksploatacji systemów cieplnych w czasie zimy oraz klimatyzacji latem. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za dogrzanie wnętrza albo wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z zastosowaniem okien pasywnych będzie wyższy niż w przypadku zwykłych okien, zyski wynikające z wysokiej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać również o dobrej izolacji akustycznej. Odpowiednio zainstalowane okna pasywne bardzo wydajnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed wilgocią oraz rozrostem grzybów i pleśni. Dobrze wskazać na korzyści wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, z kolei porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć kupując okna pasywne?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Trzeba sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy i materiał, z którego będzie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają spory wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również właściwą wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp świeżego powietrza oraz nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie zostanie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto tutaj przemyśleć zaangażować profesjonalistę, który przeprowadzi montaż sumiennie. Zły montaż skutkuje tworzeniem się mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w mocno zniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok dobrego montażu należy rozplanować usytuowanie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania oraz konieczności użycia dodatkowej osłony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.