Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
GŁADKA SKÓRA, PIĘKNE PAZNOKCIE- PIELĘGNACJA STÓP – Haluksy
Luty 18, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Certyfikaty i egzaminy językowe z Angielskiego – Jaki wybrać
Maj 20, 2019

Czym są Haluksy

Haluksy są popularną dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób borykających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Czym jest to spowodowane? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać ekspansję zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to wykrzywienie kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są powodem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te dotykają dużo częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy szpilki, które mocno eksploatują i deformują stopę. Szpilki powodują zwiększone napięcie w przedniej części stopy. Paluch jest wtedy nadmiernie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także wewnętrzna krawędź stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są znacznie większe, a jeśli połączymy te warunki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność zapisana w genach- miękkość tkanki łącznej i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoja babcia lub rodzice mają problem z haluksami, koniecznie skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak leczyć

Przede wszystkim warto zadbać o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku wysokie obcasy. Nie jest też wskazane też kupowania butów wąskich, w których stopa nie ma wystarczającej przestrzeni do poprawnego ułożenia palców. Kobiety z haluksami muszą też wykonywać regularnie specjalne ćwiczenia stóp. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę i pozbycie się ewentualnej nadwagi. Jeśli zaobserwowałeś u siebie pierwsze objawy haluksów, koniecznie zgłoś się do ortopedy, który poleci ci skuteczny sposób, który zniweluje postępowanie zwyrodnień.

Obecna medycyna oferuje różnorodne sposoby leczenia i zatrzymywania deformacji. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące dyskomfort wywołany przez deformacje. Zazwyczaj nasączone są specjalnymi olejkami przeciwzapalnymi;
separatory – pomagają ułożyć paluchy i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty w kształcie litery T – to lecznicze wkładki żelowe, które utrzymują palce w odpowiedniej pozycji, zmniejszają nacisk i zatrzymują postępowanie deformacji. Polecane są szczególnie dla kobiet, które codziennie noszą szpilki.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; stosuje się je do korekcji płaskostopia poprzecznego i palucha koślawego. Wkładki te poprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i rozkłada przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je przede wszystkim do profilaktyki haluksów a także do polepszenia wyników rehabilitacji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – to specjalistyczna szyna, która jest stosowana zarówno żeby przeciwdziałać deformacjom ale też by działać w pierwszej fazie haluksów. Szyna ta nie ogranicza ruchów, nosić ją można zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korekcyjny

Jeżeli leczenie profilaktyczne nie daje efektów lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Współcześnie istnieje kilka rodzajów zabiegów przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów polega na chirurgicznej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Pozostałe sposoby to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palców i śródstopia.

Jeśli czujesz, że stan twoich stóp wymaga poprawy, koniecznie pomyśl, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Postaraj się zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeżeli masz problem z wagą, pomyśl nad zmianą diety. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby wdroży potrzebne środki profilaktyczne. Należy pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc należy troszczyć się o nie. Jeśli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu pracy Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by deformacje zwiększały się z dnia na dzień.

Orteza na haluksy

Komentarze są wyłączone.