Czy warto wstawić implanty stomatologiczne

Notariusz oświadczenie poświadczenia akty notarialne
Notariusz – Po co poświadczenie notarialne
Październik 28, 2019
Dobry Fryzjer – jak wybrać dobry salon
Kwiecień 8, 2020
Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest obecnie innowacyjną dziedziną stomatologii. Polega na wypełnieniu i odbudowie braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany specjalnie, zwykle z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony uprzednio korzeń naturalny. Implant stomatologiczny pozwala na wstawienie nowej korony zębowej w położeniu brakującego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba wstawiana jest na zawsze i dopasowywana kolorem i teksturą do innych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą zastępować pojedyncze zęby, a także całe łuki zębowe. Implanty podnoszą komfort pacjenta przy wysokim standardzie jakości. Chirurg stomatolog dopasowuje najlepsze z dostępnych uzupełnień specjalnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ ?

Jakiekolwiek ubytki zębowe wskazuje się do bezzwłocznego odbudowania. Wskutek utraty zęba pojawiają się ryzyko wytworzenia się problemów ze zdrowiem. Sąsiednie zęby mogą pochylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Co więcej zwiększa się obciążenie, co jest przyczyną ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, z powodu czego później może dojść do utraty następnych zębów. Zaburzony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, co przyczynia się do nawracających migren oraz trudności ze snem i mową.

Najczęściej implanty stosuje się w przypadku braku pojedynczych zębów lub z uwagi na estetykę. Braki powodują deformację twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta żuchwa, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty stomatologiczne zastępują protezy, które są często źle dopasowane i przesuwają się w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest wizyta u lekarza stomatologa, w trakcie której realizuje się pełną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie konieczne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby być przeszkodę. Ważne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich badań i konsultacji chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, zabieg nie boli. W trakcie standardowego zabiegu wywierca się w kości otwór, gdzie stomatolog aplikuje implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Rodzaj implantów zawsze dobiera lekarz , a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najbardziej znane z nich i najdłużej stosowane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długi okres użytkowania. Wadą tytanowych implantów stomatologicznych jest ich estetyka. Z reguły implant nie powinien być odsłonięty, zdarza się, że dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do odkrycia srebrnoszarego koloru implantu.

Zastępnikiem dla tytanowych implantów są implanty cyrkonowe, nazywane także implantami ceramicznymi. Uważane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i mają wyższą odporność na ścieranie oraz wpływ elementów zewnętrznych – korozję, a także wahania temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Implanty są przede wszystkim trwałym i silnym wypełnieniem ubytków zębów. Wyglądają i funkcjonują jak naturalne zęby, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu usuwają niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie ma potrzeby szlifowania naturalnych, sąsiednich zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Oprócz tego zabezpieczają przed zanikaniem kości, następującym po stracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie jedzenia bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed umieszczeniem implantu wymagane jest przeprowadzenie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan pozostałych zębów. Zwykle organizm dobrze przyswaja implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Całkowitym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość zastosowania implantów wykluczają też choroby psychiczne oraz schorzenia wyniszczające organizm: alkoholizm, AIDS, nowotwory, narkomania. Także choroby jamy ustnej i przyzębia, na przykład parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i ze względu na to, istnieje ryzyko nieprzyjęcia. Prawidłowy zabieg zmniejsza to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może pokazać się również ból, na który zaleca się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wstawienie implantów zębów to jeden z najdroższych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Oscylują między 1 800 do nawet 5 000 zł za pojedynczą śrubę. Do kosztu należy również wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, śruby gojącej, łącznika protetycznego i korony protetycznej. Ceny koron też są zróżnicowane i uzależnione od ich rodzaju. Im trwalsze i bardziej estetyczne tym cena jest wyższa. Może to być wydatek rzędu od 700 do 1 300 zł.

Po przeliczeniu cena pełnej procedury sięga od 4,5 do 10 tysięcy zł.

Komentarze są wyłączone.