Usługi brukarskie Toruń

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne
Czym są okna pasywne?
15 września, 2020
enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
System enova365
15 września, 2020

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Fundamentem trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała oraz nie zniszczała zbyt szybko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania to znaczy podbudowy, aby uniknąć zapadania się, ale również najlepszych tworzyw do wyłożenia podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podłoga i podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych oraz niedrogich tworzyw, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dostosowanie kształtu bardzo ułatwia rozmieszczenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei ogólna dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w razie, kiedy zabrakło kostek. Cenę kostki brukowej również można dobrać do swojego portfela mając na uwadze szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki pogodowe, zmienne temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a także jest łatwa w myciu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Podstawową niekorzyść wynika z warunków pogodowych. Z uwagi na deszcze i śniegi albo przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, przez co traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami oraz wyrastają, negatywnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać dużo czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być położony w odpowiedni sposób, co często naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele czasu. Ponadto dzięki naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową korzyść, w postaci braku odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy pamiętać, że główną rolę ma tutaj rozmieszczenie, aby podjazd mógł być wytrzymały oraz aby pełnił swoje funkcje przez długi czas. Powinno się unikać pozostawiania obszernych przerw między nimi, z uwag na to należy rozmieścić je jeden przy drugim, a przerwy wypełnić mieszanką cementu i piasku. Niepoprawnie rozmieszczony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się kałuż i zastoin. Co więcej naturalna nierówność kamienia oznacza, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy użyciu form lub stempli. Taką metodą możemy osiągnąć wyjątkowo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które bez problemu można dostosować do charakteru ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne techniki produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i odporność na ścieranie i warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w czystości, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest lekkość mycia. Z kolei jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.