Ocieplanie natryskowe domu pianką

Firma sprzątająca
28 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się stosowane, dlatego że ma świetne cechy termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych materiałów wykorzystywanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą zaletą, wobec której wyprzedza inne materiały termicznej izolacji jest sposób aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że dobrze przywiera i układa się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termicznej izolacji trzeba przycinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie strukturą i atrybutami, z uwagi na co nadają się do ocieplania innych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa używana jest szczególnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się także do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  zamknięto-komórkowa pianka najkorzystniejsza jest do natryskowego ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten typ pianki PUR da się również umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Dlatego bez trudu można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, np. drewno i elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, aby przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką zdobywamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. By wykonać natrysk poprawnie konieczne są odpowiednie warunki, np. optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR tłumaczy różnica właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest niezwykle elastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu staje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale nie bardzo chroni przed wodą. Dodatkowo pianka otwarto-komórkowa ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko wodoodporna. Z tej przyczyny tak często stosuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu staje się sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, więc potrzebna będzie uzupełniająca osłona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to surowiec palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni i dostosowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka łatwo się układa i ekspresowo zastyga, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, więc utrzymuje się na wielu materiałach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności oraz swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie deformuje. Co więcej istotne jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych oraz pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć słabą wytrzymałość na promienie słoneczne, co prowadzi do następnych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR uznajmey jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki albo nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.