Jak kupić dom

enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
System enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy własny dom. O czym należy pamiętać.

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po okresie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Godzinami czytamy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający 70 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przeanalizować należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę istniejącego już garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Zbyt mała będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy uściślić ogólne położenie. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do szkół.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nowy dom od dewelopera. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Stare, domy mają własny charakter i urokliwe wnętrze. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest pierwszorzędne. Budynek nie stoi w próżni. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Okolica wpływa na cenę. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać cenę domu na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście mające wpływ kwoty i w takim wypadku należy to dobrze przeanalizować.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to kluczowa kwestia do zweryfikowania. Priorytetowo trzeba zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przestudiowanie dokumentów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Następną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga profesjonalnych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości ważna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Gdy kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W wypadku używanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.